Фото – steemkr.com

20 жовтня 2021 року педагоги ліцею (Самохвалова Людмила Віталіївна, Матюшина Людмила Володимирівна, Горбань Наталія Іванівна) стали учасниками Третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції «ЄВРОІНТЕГРАЦІЯ ЕКОЛОГІЧНОЇ ПОЛІТИКИ УКРАЇНИ».

Конференція відбулася на базі Одеського державного екологічного університету, кафедри екологічного права і контролю за підтримки Міністерства освіти і науки України, Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, Національної академії наук України. Учасники конференції обговорили глобальні та регіональні екологічні проблеми, питання імплементації Європейського екологічного права та охорони природних комплексів.

Засідання конференції пройшло дистанційно (Zoom-формат). Учасниками конференції стали провідні науковці України, педагоги та учні, які зацікавлені екологічними проблемами. Учасники конференції наголошують на тому, що збереження, захист, поліпшення і відтворення якості навколишнього середовища наразі є головною метою екологічної політики України, екологія – наука про життя!

Тези виступів учителів ліцею опубліковані в електронному збірнику матеріалів конференції, на сайті: https://odeku.edu.ua/konferencziyi-seminary/.

19 жовтня 2021 року – Всеукраїнський День відповідальності людини

Відповідно до постанови Верховної Ради України від 16 липня 2021 року № 1705-IX «Про встановлення Дня відповідальності людини» у закладах загальної середньої освіти області до Всеукраїнського Дня відповідальності людини 19 жовтня2021 року мали поводитися тематичні заходи: бесіди, уроки-практикуми, дискусії «Свобода означає відповідальність», урочисті читання Універсальної Декларації обов’язків людини, спрямовані на усвідомлення дітьми та молоддю важливості підвищення рівня відповідальності громадян задля подальшого процвітання суспільства, вшанування пам’яті Богдана Дмитровича Гаврилишина, автора «Декларації відповідальності людини».

Однак через складні епідеміологічні умови прпонуємо переглянути відеоролик «День відповідальності – 2021»  https://youtu.be/mZaQgoheXTQ .  

Особиста відповідальність – охороняти тварин

ДЕКЛАРАЦІЯ ОБОВ’ЯЗКІВ ЛЮДИНИ:

 

Працюючи на світовому рівні як член Наглядової ради Міжнародної академії мистецтва та науки ще на початку 2010-х Богдан Гаврилишин дійшов висновку, що світ не є здоровий. 

“Загальна декларація прав людини та жорстокі конкурентні відносини призвели до ситуації, де всі дедалі менше виграють, а більше програють. Світові потрібна допомога, щоб вилікуватись, оживити цінності свободи, людської гідності, верховенства права, соціальної справедливості, радше чим зосередження лише на грошах. Перехід від ситуації, де хтось виграє, а хтось програє, до ситуації, де всі щось виграють, є необхідним завдяки зміні взаємовідносин, діючи через почуття обов’язку та у дусі співпраці. Потрібна Універсальна декларація обовязків людини”.

Відгук на потенційну потребу Універсальної Декларації обов’язків людини був ініційований під час зустрічі членів Наглядової ради Світової академії мистецтва та науки, яка відбулась у вересні 2013 року в Оттаві, Канада. Разом із колегами з Академії Богдан Гаврилишин підняв питання потреби такої декларації та запропонував підготувати попередній список обов’язків.

“Коли світ перейде до нової парадигми, значно більша частина його населення буде спроможна користуватись своїми правами, як зазначено в Загальній декларації прав люлдини 1948 року.”

Богдан Гаврилишин

1. Говори правду, будь чесним, дій згідно з моральними та етичними принципами.

2. Підтримуй своє здоров’я у якнайкращому стані, щоб не обтяжувати суспільство витратами на твоє лікування.

3. Вчися, розвивай свої таланти, здібності, навики протягом усього життя, щоб бути корисною частиною суспільства.

4. Стався до інших так, як би ти хотів, щоб ставились до тебе.

5. Будь вільною людиною, тобто будь сам суддею того, що є правда, а що ні, що є добре, а що зле. Водночас продовжуй випробовувати свій розсудок, щоб впевнитись, що він відповідає моральним та етичним принципам.

6. Прагни до гармонії між особистим, професійним та соціальним життям, будучи частиною громади.

7.У прагненні реалізації своїх прав, не обмежуй прав інших членів суспільства.

8. Вирішуй якнайбільше проблем та питань на індивідуальному, сімейному, громадському рівнях, щоб полегшити тягар та зменшити витрати на управління.

9. Обов’язки людини до сім’ї:

 • Бережи культурну спадщину своїх предків;
 • Стався до батьків з любов’ю та повагою, за потреби допомагай їм;
 • Стався до братів та сестер як до кращих друзів.

10. Батьків до дітей:

 • Люби своїх дітей, виховуй в них етичні та моральні цінності;
 • Сприяй їхній освіті та розвитку їхніх талантів та особистостей, виховуй їх як вільних людей.

11. До суспільства:

 • Допомагай суспільству бути ефективним у наданні таких послуг, як початкова освіта, охорона здоров’я, соціальні послуги;
 • Сприяй добробуту усіх членів суспільства;
 • Зберігаючи свою ідентичність, будь свідомою частиною усієї світової спільноти.

12. До довкілля:

 • Економно та розумно використовуй всі ресурси, уникай забруднення біосфери. Допомагай зберегти біологічне та зоологічне різноманіття.

13. До країни:

 • Будь законослухняним;
 • Допомагай своїй країні в рамках власних можливостей підтримувати пріоритет загального блага: повної політичної свободи, адекватного рівня економічного добробуту для усього населення, соціальної справедливості, здорового довкілля.

14. До майбутніх поколінь:

 • Залиш навколишнє середовище у кращому стані, ніж отримав: із збільшеним культурним спадком, цінностями, щоб уможливити майбутні покоління бути більш ефективним у політичній, економічній, соціальній, культурній сферах суспільства.

15. До світу:

 • Будь толерантними та стався з повагою до всіх рас, етнічних груп, релігій, мов, звичаїв;
 • Вивчай різні мови та хоча б базові речі про інші цивілізації;
 • Сприяй розумінню різних культур, їхніх цінностей для мирної співпраці і чесної торгівлі.

Богдан Гаврилишин

Кодекс безпечної взаємодії з дитиною

https://www.youtube.com/watch?v=Ki23xMlJ5YM&t=1001s

 18 жовтня – Європейський день протидії торгівлі людьми

Міфи про торгівлю людьми

Торгівля людьми – це проституція. 
Проституція є лише одним із багатьох способів експлуатації людей. Торгівля людьми означає сучасне рабство, в якому людей використовують і для проституції, і в будівництві, і в сільському господарстві, і на шкідливому виробництві, і в дитячій порнографії, і навіть як донорів органів.

Торгують лише молодими жінками.
Проблема торгівлі людьми стосується не лише молодих жінок. Дорослих чоловіків і хлопчиків-підлітків використовують на примусових роботах, а літніх та молодих жінок примушують виконувати господарську роботу. Є випадки, коли жебрацтвом змушували займатися навіть трьохлітніх дітей.

Жертвами торгівлі людьми стають лише неосвічені люди.
Багато жертв торгівлі людьми мають неповну або повну вищу освіту, більшість з яких – городяни. Ними можуть стати бухгалтери, медсестри, вчителі, льотчики, інженери – кожен із вас. 

Мої друзі не можуть мене продати.
На жаль, торгівці людьми – це не лише незнайомці. Друг, якому довіряєш, знайомий або член сім’ї може запропонувати вам роботу, яка насправді виявляється пасткою, що закінчується примусовою працею. Часто вони і самі не знають, що насправді вербують вас для продавця. Завжди ретельно вивчайте будь-яку пропозицію роботи, навіть якщо ви довіряєте тому, хто її пропонує.

Людьми торгують лише за кордоном, але не в моїй країні.
Випадки торгівлі людьми трапляються не лише за кордоном, а й в Україні. Людей обманом намовляють погодитися піти на нову роботу, а все закінчується рабством. Дітей відвозять в інше місто і примушують жебракувати на вулиці. Їх існування повністю залежне від тих, хто їх утримує.

Поїздка за кордон цілком безпечна.
Виїжджаючи за кордон для роботи, навчання або як турист, ви наражаєте себе на небезпеку, якщо не володієте повною і точною інформацією. Перед від’їздом дізнайтеся більше про правила та закони країни призначення, де можна отримати інформацію і допомогу, з ким у місці вашого перебування можна зв’язатися в разі необхідності. Зробіть копії документів.

Зі мною такого ніколи не трапиться.
Жертвою торгівлі людьми може стати будь-хто. Торгівці винаходять все хитріші й хитріші способи обману, на які піддаються навіть розумні й освічені люди. Ніхто не застрахований від цієї загрози. ЇЇ можна уникнути тільки знаючи про цей ризик і знаючи, як себе захистити.

Жертвам торгівлі людьми ніхто не допомагає.
Жертви торгівлі людьми можуть розраховувати на допомогу в психологічній реабілітації та початку нового життя вдома. МОМ, державні органи та партнерські громадські організації надають безкоштовну та анонімну медичну, психологічну та юридичну допомогу, проводять професійне навчання, допомагають сім’ям постраждалих тощо.

Той, кого продали в рабство, завжди може повернутися.
Жертви торгівлі людьми позбавлені фізичної свободи, в них віднімають особисті документи, їхнім сім’ям погрожують. Жінок і дівчат, яких змушують займатися проституцією, шантажують погрозами розповісти про це близьким або друзям. Діти, продані в рабство, знаходяться в повній залежності від тих, хто їх експлуатує. Торгівці також користуються тим, що їхні жертви бояться кримінального переслідування і депортації в разі спроби звернутися по допомогу. Вирватися з цих тенет та повернутися додому вдається не кожному.

0 800 505 501 або 527
Національна  безкоштовна лінія з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів

 

18 жовтня – Європейський день протидії торгівлі людьми

Європейський день протидії торгівлі людьми започаткований 18 жовтня 2007 року Європейським Парламентом як день консолідації діяльності з підвищення рівня обізнаності щодо феномену торгівлі людьми та небайдужості громадськості до цього явища.

Що таке торгівля людьми?

Торгівля людьми – це здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, протизаконна торгівля людськими істотами в цілях комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці,  це сучасна форма рабства. Торгівля людьми є одним із найсерйозніших злочинів проти людини, який має, як економічні, так і соціальні, педагогічні, психологічні причини. Саме тому щорічно 18 жовтня відзначається Європейський день боротьби з торгівлею людьми. Факт його відзначення є нагадуванням про актуальність проблеми торгівлі людьми, а також необхідність об’єднання зусиль для протидії цьому явищу, переслідуванні злочинців, надання допомоги постраждалим, ведення превентивної роботи. Небайдужість громадськості до цього явища і візуалізація проблеми на глобальному рівні – запорука успішної боротьби з проблемою. Нагадаємо, що 17 листопада 2005 року була підписана Конвенція Ради Європи «Про боротьбу з торгівлею людьми».

ЗНАЙ БІЛЬШЕ! РОЗКАЖИ ІНШИМ! ЖИВИ БЕЗПЕЧНО!

ФАКТИ:

 • 40,3 мільйона жителів планети перебувають у сучасному рабстві  
 • 10 мільйонів дітей
 • 24,9 мільйона людей на примусовій праці
 • 15,4 мільйона людей у примусовому шлюбі
 • 4,8 мільйона людей у примусовій сексуальній експлуатації
Україна не повністю відповідає мінімальним стандартам із припинення торгівлі людьми, однак вживає чимало зусиль із подолання проблеми. За даними міжнародних організацій, після початку конфлікту на Сході, демографічні показники жертв торгівлі людьми з України змінились. Жертвами більше стають мешканці міст, молодь та чоловіки.

Департамент комунікації Нацполіції повідомляє, що впродовж поточного року зареєстровано 189 кримінальних правопорушень за статтею 149 (Торгівля людьми) Кримінального кодексу України. Із них 91 випадок — трудова експлуатація, 69 — сексуальна експлуатація, 25 фактів втягнення в злочинну діяльність, а також по два факта торгівлі дітьми та сурогатного материнства.

Форми сучасного рабства

 • Примусова праця:будь-яка робота чи послуги, які люди змушені робити проти своєї волі під загрозою покарання
 • Борг:найпоширеніша у світі форма рабства, коли люди позичають гроші, які вони не можуть повернути, і зобов’язані працювати, аби виплатити борг, проте не контролюють умови своєї зайнятості та боргу
 • Торгівля людьми:включає транспортування, вербування чи приховування людей з метою експлуатації з використанням насильства, погроз чи примусу
 • Рабство за походженням:люди народжуються в рабстві через те, що їх рідні були захоплені й поневолені; вони залишаються в рабстві за походженням
 • Дитяче рабство:багато людей часто плутають дитяче рабство з дитячою працею, але це набагато гірше. Хоча дитяча праця шкідлива для дітей і перешкоджає їхній освіті та розвитку, дитяче рабство виникає, коли дитину експлуатують заради отримання вигоди. Ця категорія може включати торгівлю дітьми, дітей-солдатів, шлюб з дітьми та домашнє рабство дітей
 • Вимушений та ранній шлюб:коли хтось одружений проти волі та мусить залишатися у шлюбі.

ТОРГІВЛЯ ЛЮДЬМИ: ЦЕ МОЖЕ ТРАПИТИСЯ З КОЖНИМ!

Торгівля людьми: минуле чи сьогодення?!

Що таке торгівля людьми?

Торгі́вля людьми́ — протизаконна торгівля в цілях комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці – сучасна форма рабства. Ця діяльність є найшвидше зростаючою кримінальною діяльністю у світі і пов’язана з незаконною торгівлею зброєю, як другою за величиною після торгівлі наркотиками.

Торгівля людьми – здійснення незаконної угоди, об’єктом якої є людина, а так само вербування, переміщення, переховування, передача або одержання людини, вчинені з метою експлуатації, у тому числі сексуальної, з використанням обману, шахрайства, шантажу, уразливого стану людини або із застосуванням чи погрозою застосування насильства, з використанням службового становища або матеріальної чи іншої залежності від іншої особи, що відповідно до Кримінального кодексу Українивизнаються злочином.

«Протокол про торгівлю людьми» визначає торгівлю людьми так: Вербування, перевезення, передача, приховування або одержання людей шляхом загрози або застосування сили, або інших форм примусу, викрадення, шахрайства, обману, зловживання владою або уразливістю положення, або за рахунок надання або отримання платежів або прибутку для одержання згоди особи, яка має контроль над іншою особою, з метою експлуатації.

Така експлуатація включає, як мінімум, експлуатацію інших осіб шляхом проституції або інших форм сексуальної експлуатації, примусову працю або послуги, рабство або дії, подібні до рабства, підневільний стан або вилучення органів. Згода жертви торгівлі людьми на заплановану експлуатацію, як викладено вище, не вважається дійсною за умови використання будь-якого із засобів впливу, зазначених вище.

Протокол про торгівлю людьми набрав чинності 25 грудня 2003 р. До червня 2010 року, Протокол про торгівлю людьми був підписаний 117 країнами (в Україні Протокол ратифіковано 21 травня 2004 р.) та 137 партіями.

Торгівля людьми є злочином проти людяності. Вона включає акт вербування, перевезення, передачі, приховування або одержання людини за допомогою застосування сили, примусу або іншими засобами, з метою її експлуатації. Щороку тисячі чоловіків, жінок і дітей потрапляють до рук торговців людьми, в їхніх власних країнах і за кордоном. Кожна країна у світі є задіяною в торгівлі людьми, чи як країна походження, транзиту чи призначення жертв. Управління ООН з наркотиків і злочинності (UNODC), як гарант Конвенції Організації Об’єднаних Націй проти Міжнародної організованої злочинності (UNTOC) і протоколів до неї, надає допомогу державам у їхніх зусиллях з упровадження Протоколу про попередження, припинення і покарання торгівлі людьми (Trafficking in Persons Protocol).

Торгівля людьми — явище глобальне. Воно сильно впливає на країни, що знаходяться в стані політичної та економічної трансформації або постконфліктного стресу, які в основному і є країнами походження для всесвітнього кримінального процесу торгівлі людьми. Це явище також впливає як на економічно розвиненіші країни призначення, так і на країни транзиту. Людей, що живуть в скрутних умовах, привертає можливість поліпшення свого життя в багатших і розвиненіших країнах, а в той же самий час в країнах призначення зростає попит на низькооплачуваних робочих в нелегальних трудових секторах економіки, а також в легальних трудових секторах з низькою заробітною платнею. В той час, як в 1970-х і 1980-х роках західноєвропейські країни були країнами призначення для торговців людьми, які привозили жінок і чоловіків в основному з Азії і Латинської Америки, з крахом комуністичних режимів, то на початку 1990-х ситуація змінилася. Жінки з східноєвропейських країн все більше стали домінувати на «ринку» торгівлі людьми, як в Західній Європі, так і в самому регіоні Центральної і Південно-східної Європи.

ЗАКОН УКРАЇНИ Про протидію торгівлі людьми https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/3739-17#Text

10 художніх та документальних фільмів про торгівлю людьми! Знай більше! Розкажи іншим! Живи безпечно!

https://springofhope.org.ua/publications/10-fil-miv-pro-torhivliu-liud-my-znay-bil-she-rozkazhy-inshym-zhyvy-bezpechno/

 

ДОЛУЧАЙМОСЯ!

 До уваги учнів, батьків, педагогів.

Впродовж вересня-листопада 2021 року Український фонд «Благополуччя дітей» в рамках проекту Ради Європи «Боротьба з насильством над дітьми в Україні» проводить інформаційну кампанію, що спрямована на привернення уваги батьків і освітян до проблеми сексуального насильства над дітьми онлайн і офлайн та підвищення рівня обізнанності підлітків 13-17 років, освітян і батьків про культуру безпеки, яка захищає від насильства.

За дослідженнями Ради Європи, 1 з 5 дітей зазнають бодай однієї форми сексуального насильства офлайн. У 70-80% випадків сексуального насильства над дитиною офлайн агресором є людина, яку дитина добре знає (близький родич, друзі родини, тренери та інші).

Інформаційна кампанія використовує матеріали з правилами безпеки для підлітків, та інформацію для батьків про побудову довірливих взаємин із підлітками, методичні матеріали для освітян.

Матеріали кампанії розміщені на сторінці «Школа безпеки ТЯМ» веб-сайту Українського фонду «Благополуччя дітей» за посиланням https://childfund.org.ua/diialnist/shkolabezpekityam/

Завітайте до сторінки психолога та дізнавайтеся більше: читайте інформаційні повідомлення та переглядайте тематичні відео.

Зробимо разом світ навколо нас краще, добріше!

 

ЯК ТРЕНУВАТИ МОЗОК

ДІЄВІ ВПРАВИ ДЛЯ РОЗВИТКУ МОЗКУ

На ясний розум, добру пам’ять, швидкість і оригінальність мислення наразі особливий попит. Хочеш бути в тренді — роби вправи для розвитку мозку. Високий IQ, як і міцні м’язи, — результат регулярних навантажень.

ФІТНЕС ДЛЯ МОЗКУ

На відміну від занять у спортзалі, тренувати мозок можна в будь-якій невимушеній позі зі смартфоном у руці. Варто лише завантажити програми з гімнастики для мозку й систематично розв’язувати запропоновані вправи. Ось найпопулярніші з них:

 • Neuronationity
 • Elevate
 • CogniFit
 • Peak Brain Games

Як і у фітнесі, веб-тренування та вправи для мозку ліпше не пропускати — під час курсу занять це дає змогу простежити динаміку прогресу. Для кожного критерію ефективності роботи мозку (швидкість мислення, увага, пам’ять, здатність до виконання завдань, гнучкість розуму) пропонується кілька ігор. «Тренажер» сам визначає гру для чергового заняття. Після нього програма видає докладну статистику: які показники та на скільки вдалося поліпшити. Можна проаналізувати свій прогрес за тиждень, місяць, 50 днів. Ефект помічаєш приблизно за пару місяців: ліпше запам’ятовуються імена, номери телефонів, час зустрічей, розум стає гострішим, креативнішим, зростає швидкість реакцій, зменшується відчуття втоми в кінці дня.

МИСТЕЦТВО ГАЛЬМУВАННЯ

Для того щоб ефективно мислити, на диво — треба навчитися правильно «гальмувати». До прикладу: зігніть один палець і тримайте прямими всі інші. Це і є процес гальмування. До речі, досить енерговитратний. Ефективність роботи мозку багато в чому визначається вмінням «загальмувати» сторонні думки, бажання, спогади, що атакують головний потік роздумів. Щоб зупинити навалу зайвих думок і досягнути стану ясного розуму, треба зупинитися, глибоко вдихнути, поміркувати, що конкретно відволікло вас і чи варто це уваги саме зараз. Це дуже прості, але ефективні вправи для розвитку мозку. Якщо раптова думка не потребує негайної уваги, поверніться до свого завдання, сфокусуйтеся на ньому і працюйте доти, допоки закінчите процес.

ТВОРЧІСТЬ ЯК ГІМНАСТИКА ДЛЯ МОЗКУ

Відома американська автомобільна корпорація General Motors своїм коштом відряджає найліпших менеджерів на піврічні курси з теорії мистецтва для покращення роботи мозку. Після повернення вони генерують блискучі ідеї та цілком окупають витрати. Тому творимо: малюємо, віршуємо, фотографуємо. Будь-яка творча робота допомагає мозку перекомпоновувати нейронні зв’язки та народжувати вдалі ідеї.

ПРИБОРКАННЯ НЕГАТИВУ

Найбільше заважають тверезо мислити гнів, занепокоєння, сум, роздратування — усі ці негативні емоції руйнівно впливають на префронтальну кору головного мозку, яка відіграє важливу роль у логічному мисленні. Визначте, які засоби боротьби з внутрішнім негативом найліпше допомагають саме вам (універсальні помічники — повноцінний сон, заняття спортом). Іноді у хвилини гніву або суму достатньо лише згадати, що ці емоції заважають обирати правильні рішення.

Медитація для тренування мозку

Ефективність роботи мозку залежить від здатності виплюнути «жуйку для розуму» та зосередитися на головному. Тому освоюємо корисні техніки — релаксацію і концентрацію. Медитації, молитви та мантри в різних культурних традиціях спрямовані саме на зупинку потоку думок і безконтрольної розумової активності.

Фізичні навантаження

Якщо геніальна ідея не поспішає народжуватися, можливо, мозок просто перевтомився і потребує відпочинку. Найліпше розслаблюють обидві півкулі фізичні навантаження. Після чи під час занять у спортзалі або миття до блиску вікон правильні рішення відвідують частіше. Прогулянки у швидкому темпі 20–30 хвилин на день також дуже корисні для тренування мозку.

ВІДПОЧИНОК ЯК СПОСІБ ПОКРАЩЕННЯ РОБОТИ МОЗКУ

Як ще можна тренувати мозок? Уявіть собі — під час відпочинку! Гарний сон, здорове харчування, вітаміни та добрий відпочинок під спокійну музику – це те, що сприяє роботі мозку. Перенавантаження призводить до втоми та втрати концентрації. Спілкуйтеся з друзями, шукайте нових вражень і насолоджуйтеся життям!

МУЗИКА ДЛЯ РОБОТИ МОЗКУ

Відомо, що музика неабияк впливає на активність мозку. Інше питання, які саме мелодії допомагають у розумовій діяльності. Аби знайти відповідь на це питання, було проведено чимало досліджень. Частіше за все виявлялося, що мелодійна мажорна музика, особливо класична, підвищує ефективність роботи мозку. Також було виявлено, що будь-яка негучна фонова музика стимулює абстрактне мислення і сприяє креативу.

ПОДОРОЖІ ЯК ДЖЕРЕЛО НОВОЇ ІНФОРМАЦІЇ

Як тренувати мозок без докладання зусиль? Подорожуйте! Подорож – це завжди нові враження, а нові враження просто вимушують мозок працювати активніше. Немає нічого більш згубного для його роботи, ніж монотонність, і ніщо так не стимулює його, як нові обставини й зміна декорацій.

СПІЛКУВАННЯ ЯК ФІТНЕС ДЛЯ МОЗКУ

Без спілкування неможливе повноцінне формування розумових здібностей дитини, а в дорослого воно має неабияке значення для їх підтримки і розвитку. Навіть жартівливі балачки з друзями – це, так чи інак, обмін інформацією. Звісно, найбільш корисним буде спілкування з розумними людьми, в ідеалі – розумнішими за вас. У цьому випадку ви змушені «підтягуватися» до рівня співрозмовника.

Судоку, іноземні мови

«Будь-які розумові практики допомагають якщо не посилити, то хоча б зберегти інтелект. Якщо між нейронами не проходить сигнал, зв’язки поступово послаблюються, руйнуються, а потім гинуть і самі нейрони: що не використовується, то руйнується, — стверджує нейропсихіатр Анатолій Чуприков. — Найпростіші тренування — кросворди та судоку, більш складні — вивчення іноземних мов і шахи.

Вихід із зони комфорту — ще один дієвий засіб змусити ваш мозок працювати інтенсивніше. Та це вже інша розмова на межі з психологією. Найлегше, що ви можете зробити просто зараз — почитати книжку.

У ліцеї пройшов Міжнародний урок доброти

Незважаючи на виклики пандемії та карантинні обмеження, нас традиційно запросили разом з навчальними закладами України та всього світу долучитися 4-6 жовтня до ІІ Міжнародного уроку доброти про гуманне та відповідальне ставлення до тварин. Зважаючи на зростання кількості випадків безвідповідального поводження з домашніми тваринами і жорстокого ставлення до безпритульних тварин та з метою реалізації статті 6 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», наша творча група ліцеїстів: Сердюк Марія, Кушнір Владислав, Макаренко Фаїна, Тищенко Дмитро, Маринов Іван, Думан Аліса, Ушкалов Ярослав, Дмитрук Леся, Рассохіна Олександра – провели захоплюючий урок доброти в кожному класі. Восьмі класи брали участь у «Хвостатій вікторині», де̓вяті класи були присутніми на уроці “Взаємодопомога людей і тварин”», десяті класи стали учасниками онлайн уроку доброти, а одинадцяті класи побували на віртуальній зустрічі з кінологом. Дякуємо  благодійній організації БФ “Щаслива лапа” за організацію таких уроків та «Біоетика» за підготовлений матеріал!